Saltimbocca

Saltimbocca

Názov možno nie každému známy reprezentuje tradičný taliansky recept z telacej sviečkovej a parmskej šunky. Ja viem, ja viem….drahé. Kedže tiež niesom milionár pripravil som tento recept trošku v pozmenenom duchu, no so stále vynikajúcim výsledkom. Telacie mäso je surovina ktorá je všeobecne považovaná ako ťažko dostupná a drahá. Priznám sa, musel som navštíviť 3 mäsiarstva v mojom okolí aby som získal toto mäso, no neľutujem tých zopár krokov navyše, pretože výsledok je naozaj výborný. Cena za dva kusy telacieho stehna bola prekvapivá a veľmi potešujúca nakoľko som zaplatil 3,20€. Potešený nákupom som sa teda smelo rozhodol že si pripravím tento recept aby som sa oň mohol s vami podeliť. Niektorí z vás si možno pri pohľade na obrázok vyššie poviete že je to pekné predjedlo, čo vo svojej podstate aj Saltimbocca je, kedže v preklade to znamená niečo ako jednohubka :). ALE my si ju dnes pripravíme tak, akoby to mal byť náš hlavný chod a preto na výsledok ktorý chceme dnes dosiahnuť budeme potrebovať poriadny kus telacieho.

Poďme teda na to.

Na prípravu jednej porcie budeme potrebovať:

 • 1 plátok telacieho stehna / 150-200g /
 • Údenú šunku (prosciutto alebo inú)
 • Suché biele víno / 1dcl /
 • Šalviu najlepšie čerstvú ale môže byť aj sušená / 4-5 lístkov /
 • Maslo
 • Slnečnicový olej
 • Soľ a čierne korenie

Postup:

Predtým ako sa pustíme do opekania, budeme tomuto mäsu venovať zvláštnu pozornosť. Nerád to pripúšťam ale budeme mäso musieť trošku vyklepať, klepeme tou hladkou stranou aby sme nenarušili celkovú štruktúru mäska. Potrebujeme to vyklepať tak aby mäsko bolo naozaj tenké, max. 1 cm. Zľahka okoreníme a osolíme a prichádza tá zábavná časť, keď musíme pripevniť tú našu údenú šunku na vrchnú stranu mäsa. Namiesto toho aby som vám tu krkolomne opisoval ako to urobiť, ukážem vám to radšej na fotke:

(špáratko prepichneme zo spodnej strany mäsa a napychneme na to šunku a opäť prepychneme mäso na druhom konci)
 1. Dáme si rozohriať panvicu a pridáme olej (1 polievkovú lyžicu)
 2. Opečieme najprv stranu so šunkou a následne obrátime, pečieme 2-3 minutky z každej strany
 3. Mäso dáme z panvice preč a necháme odpočinúť
 4. Výpek čo nám ostal na dne panvice podlejeme vínom a pridáme šalviu
 5. Necháme odpariť alkohol
 6. Odstavíme a pridáme maslo ( 2 menšie kocky)
 7. Osolíme a okoreníme omáčku podľa chuti
 8. Prepasírujeme cez sitko
 9. Podávame

Človek sa stále učí a ja som sa napríklad pri tomto recepte naučil že nieje vôbec dobré chytať mastnými rukami fotoaparát a hlavne objektív ktorý potom fotí…no nie zrovna podľa mojích predstáv 😀

Výsledok tohto snaženia môže vyzerať aj takto :) A hneď to vyzerá ako poriadna porcia!

Dobrú chuť :)

Roman

Leave a Reply